Долината на тракийските владетели (нарична и Долината на тракийските царе) е популярно наименование въведено в публично обръщение от археолога Георги Китов, което отразява изключително високата концентрация и разнообразие на паметници на тракийската култура в Казанлъшката котловина.
Тя е осеяна с тракийски надгробни могили, паметници от древността, видими от всички пътища, минаващи през нея. Те стават обект на проучване още в началото на XX век. По-малко от 100 са тракийските подмогилни зидани постройки в България, които обикновено наричат гробници. Повечето от тях са намерени полуразрушени или в последствие са унищожени. Тринадесет такива сгради са построени в Казанлъшката котловина. Съсредоточени в ограничен географски регион, те са многократно повече, отколкото другаде в България. Това са могилни некрополи и единични могили от различни епохи и от различни краища на котловината. На територията се предполага, че съществуват над 1 500 надгробни могили, от които до момента са проучени около 300. Според изследователите, подобно на Долината на царете в Египет, в Казанлъшкото поле са били погребвани тракийски царе и важни представители на тракийската аристокрация.
В Долината е видна приемствеността на траките наследили културата от жители обитавали района столетия преди развитието на тракийската цивилизация. Тези следи са видни в Мегалита над село Бузовград, за който се предполага, че съществува от 1800 - 1600 г. пр.н.е. и Севтополис, който е изграден върху по-ранно селище. Днес само Казанлъшката гробница е получила световно признание като паметник включен в списъка на ЮНЕСКО на Световното културно и природно наследство. През Септември 2012 г. Община Казанлък подготвя и представя документи, с които ще кандидатства с проект озаглавен „Долината на тракийските царе” пред ЮНЕСКО за включването на гробните могили Голяма Косматка, Оструша, Шушманец, Хелвеция и могилата на Грифоните в списъка на Световното културно и природно наследство.
В последните няколко години работата на археолозите продължава успешно с проучването на гробниците при селата Долно Изворово и Бузовград.
Бъдещето на Долината на тракийските царе като представителен, печеливш и проспериращ туристически център може да се смята за гарантирано.

![]() |
---|
![]() |
![]() |